Zwiedzanie

Obiety historyczne

Przez cały rok, osobom w każdym wieku, proponujemy zwiedzanie miejsc i obiektów historycznych, korzystnych dla zdrowia, interesujących i ujmujących wieloma walorami

  • Rynek w Krościenku

    Jest to jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych oraz letniskowych. Krościenko położone jest u południowych podnóży Pieninek – na styku Pienin, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego. Historia tej miejscowości jest bardzo stara i bogata. Prawdopodobnie niegdyś mówiono na nią po prostu Krosno. W takiej formie nazwa zachowała się w dokumentach. Według Kazimierza Dobrowolskiego jest to jedna z najstarszych miejscowości w całym górnym biegu rzeki Dunajec.

  • Uzdrowisko w Szczawnicy

    Od ponad 200 lat uzdrowisko Szczawnica, które usytuowane jest w dolinie Grajcarka - jednym z najpiękniejszych miejsc regionu, oferuje zabiegi ambulatoryjne i sanatoryjne w zakresie chorób dróg oddechowych oraz schorzeń układu ruchu. Obecnie jest to jeden z najnowocześniejszych ośrodków leczniczych w Polsce odwiedzanych licznie przez kuracjuszy z Polski, jak i z zagranicy. To miejsce wypoczynku, leczenia, ale także centrum kulturalne. Na terenie uzdrowiska znajduje się pijalnia wód leczniczych i dwanaście źródeł kwaśnych wód o wyjątkowych walorach. W uzdrowisku wykonywanych jest 42 rodzaje zabiegów w zakresie: hydroterapii, inhalacji, fizykoterapii, kinezyterapii oraz kuracji pitnej. Serdecznie zapraszamy wszystkich odwiedzających Szczawnicę.

  • Zamek w Niedzicy

    Zamek w Niedzicy „Dunajec” to niezwykle charakterystyczna budowla położona obok jeziora Czorsztyńskiego. Budowlę wzniesiono w XIV w. po to, aby bronić północnej granicy Węgier. Po I wojnie światowej zamek został włączony do Polski. Zamek został bardzo dobrze odrestaurowany i ma dokładnie opisaną historię. Obecnie znajduje się w nim muzeum i pokoje gościnne. Zwiedzającym udostępniono także Wozownię, w której umieszczono zabytkowe pojazdy konne z okresu 1900-1939 oraz Spichlerz z wystawą Sztuki Ludowej Spisza. Na zamku znajdują się tarasy z widokiem na jezioro, które zachęcają do pozostania w tym miejscu do czasu zachodu słońca. To miejsce warto odwiedzić w drodze do Zakopanego lub na Słowację. Powinien być również jednym z punktów wycieczki do ruin Zamku w Czorsztynie. Zamek można zwiedzać codziennie w godzinach 9:00 do 19:00.

  • Ruiny zamku w Czorsztynie

    Czternastowieczne ruiny gotyckiego zamku w Czorsztynie uznawane są za jedną z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu. Zamek wzniesiono na skale w miejscu najbardziej wysuniętym na południe Polski, nad jeziorem Czorsztyńskim i w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Niegdyś zamek pełnił funkcję warowni granicznej, która strzegła szlaku handlowego i dyplomatycznego biegnącego przez dolinę Dunajca. Historia zamku to okres wielu zniszczeń, ale także i odbudowy budynku. Obecnie obiekt oferuje zwiedzającym możliwość obejrzenia kuchni, piwnic oraz części dziedzińca.

  • Zamek w Starej Lubowni

    Zamek Lubownia wybudowany został na przełomie VIII/XIV w. Usytuowany jest na wapiennym wierzchołku na wysokości 711 m. n. p. m. W przeszłości zamek pełnił funkcję obronną granicy polsko-węgierskiej. To w tym miejscu niegdyś spotykały się koronowane głowy państw i ukryto w nim polskie skarby koronacyjne. Po okresie wielu zniszczeń i w efekcie odbudowy obecnie w zamkowej kaplicy odbywają się msze święte, a dla zwolenników sokolnictwa pokazy w których można uczestniczyć, otrzymując rękawicę i trochę pożywienia dla ptaków. Miejsce intrygujące, obfitujące w zakamarki, dziedzińce i piękne widoki. Tuż obok zamku znajduje się skansen. Na zamek można udać się pieszo idąc z centrum miasta Stará Ľubovňa po szlaku czerwonym. Zwiedzanie zamku zajmuje około 2 godzin. Zamek można zwiedzać od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00-15.00 w okresie listopad-marzec.

  • Czerwony Klasztor

    Czerwony Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych, która zdobi pasmo górskie ciągnące się przez południe Polski i północ Słowacji. Klasztor powstał w XIV w. w konsekwencji zasądzonego zadośćuczynienia magistrowi Kokoszowi Berzeviczemu za popełnione morderstwo. Był jednym z siedmiu innych klasztorów wzniesionych za spokój duszy zmarłego. Obecnie Czerwony Klasztor stanowi m.in. siedzibę dyrekcji Słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego. Budynek jest udostępniony do zwiedzania. Prowadzi do niego kilka szlaków turystycznych: • czerwony: Czerwony Klasztor – Przełęcz pod Klasztorną Górą – Płaśnie – przełęcz Pod Płaśniami – Aksamitka – Przełęcz pod Tokarnią – Wielki Lipnik (3.15 h, ↓ 2.45 h) • niebieski: Czerwony Klasztor – Przełęcz pod Klasztorną Górą – przełęcz Limierz – Leśnica (1:45 h, ↓ 1.35 h). • żółty: Droga Pienińska – przełęcz Limierz (50 min, ↓ 35 min). Pieszy i rowerowy (Droga Pienińska): Czerwony Klasztor – Szczawnica.

  • Rezerwat „Biała Woda”

    Ponad 50 lat temu, w pobliżu Szczawnicy powstał rezerwat przyrody o powierzchni około 28ha. Rezerwat składa się z czterech połączonych części i usytuowany jest w dolinie Białej Wody i Bystrzańskiego Potoku. Stworzono go w celu ochrony pozostałości po łemkowskiej wsi, a także ze względu na bogactwo pomników przyrody ożywionej i nieożywionej. Rezerwat tworzy niezwykłe bogactwo wapiennych formacji skalnych o ciekawych kształtach, wąwozów, rwących potoków oraz cudownej flory i fauny. A pośród tej różnorodności liczne szlaki turystyczne na których można spotkać pasące się stada owiec zachęcają do wędrówek pieszych i przejażdżek rowerowych. Długość trasy to 2,5 km. Poziom trudności jest niski i odpowiedni także dla małych dzieci i osób z niepełnosprawnościami.

  • Wąwóz Homole

    Objęty ochroną Wąwóz Homole to element krajobrazowego rezerwatu przyrody obejmującego skalny wąwóz Homole, Czajakową Skałę i boczną część dolinki Koniowskiego Potoku. Rezerwat powstał w 1963 r. i zajmuje obszar ponad 58 ha. Wąwóz Homole ma około 800 m długości i stanowi jedną z części rezerwatu Kanion. Usytuowany jest w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki i wciąż uznawany jest za jedną z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Biało – czarne wapienne skalne ściany wąwozu osiągają prawie kilometr wysokości. A w wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. To obszar niezwykle malowniczy, nieco tajemniczy i bogaty w różnorodną florę i faunę. Historycznie to miejsce cennych kruszców i ukrytych skarbów. A obecnie to jeden z najczęściej obieranych celów wędrówek pieszych, które pozostawiają wciąż niezapomniane wrażenia.

©2024 Copyright